Köşe Yazıları

1 Mayıs Öncesi Memura Ek Zam
1 Mayıs Öncesi Memura Ek Zam

Hükümet; 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı öncesi kamu personelleri maaşlarında iyileştirme yapmalıdır! Enflasyon almış başını gitmiş, alım gücü iyiden iyiye düşmüş, nitelikli beyin göçü hızlanmıştır! Geçim zorlaştıkça sağlık sistemimizin geleceği milli güvenlik sorununa dönüşmüştür. Ülkemizin yetiştirdiği değerler sırf sağlık sistemi kötü yönetildiği için bir bir öz vatanlarından kaçmaktadır. Bu ülkemize ve vatandaşlarımıza yapılan en büyük kötülüktür. Bu sorunları aşmanın yolu basittir. Bürokratlar sağlık sistemini, paydaşlarını, sorunları, talep, şikayet ve önerileri önceleyerek, bilimsel değerlerde gelir adaletini, güvenli çalışma koşullarını tesis ederek bu sorunları kolaylıkla çözebilir, vatandaşa hizmet yolunda önemli adımlar atabilirler.  En başta bunun yapılabilmesi için bilhassa kamu sağlık sisteminde ehliyetli ve liyakatli yöneticilerin ihdas edilmesi kaçınılmazdır.  İlk ve önce yapılması gereken ise yukarıda bahsedildiği gibi enflasyon canavarının gölgesinde hak edilen lakin hakkımızdan alıkonulan eksik zamların çalışanlara iade edilmesi, maaşların artırılmasıdır. Asgari ücret ile memur maaş dengesi son 10 yılda iyiden iyiye bozulmuş, yan bir güruh memuru nihayet asgari ücretlileştirmiştir! Gelinen noktada memur, asgari ücretli konumuna getirilerek eğitimlerimiz, başarılarımız, kabiliyetlerimiz, nitelikli mesleki ehliyetlerimiz yok sayılmıştır! Bu kabul edilemez bir durumdur. Bizler asgari ücretin sürekli iyileştirilmesini destekliyor ve savunuyoruz. Bahsettiğimiz şey ise gayet açıktır ve adalet temelli gerçek bir taleptir. Asgari ücrete en son yapılan %54 üzeri zam, aynı dönemki %30’luk memur zammı ile mukayese edildiğinde dengenin korunması bakımından emeğimizden alıkonulan %24 üzeri zam ivedi olarak çalışanlara iade edilmeli, bu zamma ise geçen aylar dilimindeki artan enflasyon oranı da eklenerek alım gücü acilen iyileştirilmelidir! Bu bir kesimin değil başta sağlık emekçileri olmak üzere tüm kamu personellerinin haklı isteğidir ve hükümet bunu duymalıdır.


Yasin Aldemir
18 Nisan 2023
ÇOCUKLARI GÜLÜMSETEN YENİ BİR ADIM
ÇOCUKLARI GÜLÜMSETEN YENİ BİR ADIM

Yener Aksoy'un 'Çocukları Gülümseten Yeni Bir Adım' adlı yazısı


Yener Aksoy
11 Nisan 2023
Çanakkale Ruhuyla
Çanakkale Ruhuyla

Köşe Yazarımız Sn. Fethiye Öngel'in 18 Mart Çanakkale Zaferine Özel Yazısı... "Tarihte en kanlı çarpışmalara sahne olan iki boğaz savaşı vardır. Birincisi M.Ö. 500 yılında bugünkü Çanakkale ilimiz içerisinde yer alan Truva savaşlarıdır. İkincisi ise yine Çanakkale'de gerçekleşen Batı'daki ismiyle Gallipoli yani Gelibolu, tarihimizdeki ismiyle Çanakkale Savaşlarıdır. Her iki savaşta tarihte strateji savaşları olarak yer almıştır. Çanakkale savaşı, I. Dünya savaşının en önemli cephelerinden biridir. Emperyalist güçlerin kazanımları uğruna insan hayatını yok saydığı, birbirlerini tanımayan, düşman da olmayan milletleri birbirine kırdırdığı ve savaşın ne derecede korkunç boyutları olabileceğini göstermesi açısından ayrıca önem taşımaktadır.


Fethiye ÖNGEL
17 Mart 2023
MOBİNG UYGULAYICILARININ ÖZELLİKLERİ
MOBİNG UYGULAYICILARININ ÖZELLİKLERİ

Mobbingi uygulayan kişinin, o vicdansız, acımasız, bunları nasıl yapar dediğimiz kişinin iyileşmeye ihtiyacı var desem neler düşünürsünüz? İnsanlığa karşı işlenmiş en büyük suçlardan biri olan mobbing uygulayıcıları kimler, nasıl tanırız onları bu yazım tamda bu farkındalıkları oluşturmak için yazıldı.  Neden tanıyalım ki bu kişileri dediğinizi duyar gibiyim. Mobbing mağdurlarını dünyanın en değersiz çalışanı gibi hissettiren birçok psikolojik ve fizyolojik sorun yaşamasına sebep olan kişileri ve özelliklerini bilirseniz, hatayı, değersizliği kendinizde aramazsınız.


Pınar Tabakoğlu
15 Mart 2023
TUTANAK NEDİR?
TUTANAK NEDİR?

Yaşanan bir olay, eylem veya söylenen sözlerin hazır bulunan kişiler tarafından belli kurallar çerçevesinde yazıya dökülerek imza altına alınan, yetkili mercilerce resmi olarak sunulabilmesi hatta delil kabul edilmesi için düzenlenmesi gereken ve düzenleyenlerce imzalanması gereken belgelere "tutanak" adı verilmektedir.  Tutanak diğer bir ifadeyle; "durum tespitidir." Hayatımızın birçok alanında, yaşanan olaylar veya söylenen sözler tutanak altına alıp imzalanabilir. Tutanakta yazılı olanların gerçekle örtüşmesi ve gerçeğe aykırı bir durumun tutanakta yer almaması gerekmektedir. Aksi halde bu durum tutanak düzenleyicileri hakkında gerçeğe aykırı işlem yaptıklarından dolayı yasal sorumluluk doğuracak ve Türk Ceza Kanunu‘na göre adli ve idari yaptırımlara konu olacaktır.


Şevval Maraşlıoğlu
14 Mart 2023
SAĞLIK ÇALIŞANLARININ DUYULMAYAN ÇIĞLIĞI; MOBBİNG NEDENLERİ
SAĞLIK ÇALIŞANLARININ DUYULMAYAN ÇIĞLIĞI; MOBBİNG NEDENLERİ

Dünya Sağlık Örgütü Mobbing’in ortaya çıkmasına zemin oluşturan iş yerlerinin özelliklerini açıklamıştır. Özellikle rol tanımlarının iyi yapılmadığı, iş birliği ve dayanışmanın kurulmadığı ortamların yatkınlık yarattığı ifade edilmektedir. İş yerlerinde ortaya çıkan sorunların uygun problem çözme becerisiyle çözülmemesi, aksine gizlenmesi bu durumu artıran faktörler olarak görülmektedir.


Pınar Tabakoğlu
16 Kasım 2022
SAĞLIK ÇALIŞANLARININ DUYULMAYAN ÇIĞLIĞI MOBBİNG NEDİR?
SAĞLIK ÇALIŞANLARININ DUYULMAYAN ÇIĞLIĞI MOBBİNG NEDİR?


Pınar Tabakoğlu
24 Ekim 2022
HEMŞİRELİKTE MALPRAKTİS
HEMŞİRELİKTE MALPRAKTİS


Kemal YILMAZ
22 Ekim 2022
BEBEKLİK ÇAĞI ÜCRETLİ AŞILARI HAKKINDA
BEBEKLİK ÇAĞI ÜCRETLİ AŞILARI HAKKINDA


Özlem Özavcı
14 Ekim 2022
ÖNCE İNSAN OLMAK, AMA NASIL?
ÖNCE İNSAN OLMAK, AMA NASIL?


Canan GÜNGÖR
23 Eylül 2022
Bu nasıl bir mücadele ?
Bu nasıl bir mücadele ?

Bu nasıl bir mücadele ? Türkiyenin Genç ve Dinamik Sağlık Sendikası HEP-SEN


Tolga Bircan
16 Ağustos 2022
MUTSUZ HEMŞİRELER NEDEN VAR?
MUTSUZ HEMŞİRELER NEDEN VAR?

Peki! Neden günümüzde bu kadar mutsuz hemşire var? Gelin en başından bu konuyu inceleyelim. #hemşire #mutsuzhemşire #nedenhepsen


Semih YANALAK
01 Ağustos 2022